Tracisz czas i kandydatów podczas procesu rekrutacji, a nowi pracownicy szybko odchodzą?
Dlaczego rekrutacje w firmach są często czasochłonne i nieefektywne?
Kiedy około 12 lat temu rozpoczęliśmy badania anonimowego Tajemniczego Pracownika w firmach, który przechodził cały proces rekrutacji od analizy ogłoszenia, przez rekrutację, wdrożenie, pracę, aż po rezygnację… zrozumieliśmy, że proces rekrutacji nie istnieje lub nie jest wdrożony w większości firm.
Jeśli nie mamy automatyzacji IT, powtarzalnego procesu, list kontrolnych, spisanych ról wewnętrznych interesariuszy w procesie i tak dalej to pojawia się chaos. Tracimy masę czasu na pisanie tych samych wiadomości i ręczne wyklikiwanie. Kandydaci nam giną w lejku kolejnych etapów. Same etapy są nieefektywne i często tracimy czas obu stron. Spotkania rekrutacyjne nie wnoszą ustandaryzowanej wiedzy wspierającej dobre decyzje.
Ogłoszenia są pisane w sposób zniechęcający „Jesteśmy liderem rynku bla bla” i sztampowy. Nie pokazują wartości odpowiadającej na pytanie Po co jest ten biznes? Co będziemy budować? Żadnych przewag nad innymi ofertami by przyciągać gwiazdy.
To co najgorsze jednak ma zazwyczaj miejsce podczas onboardingu, kiedy pracownik ma być wprowadzony na miejsce pracy. Brak spójności oferty i rozmowy z tym co człowiek zastaje na miejscu. Chaos procesów wewnętrznych, nie ma instrukcji, list kontrolnych. Fatalne przywództwo. Komunikacja bywa bardzo toksyczna. Wewnętrzne układy polityczne, i zwalczające się silosy – obszary. Kandydat niema dobrego duszka wyznaczonego do opieki i nie wie z czym do kogo iść… Nierzadko brakuje mu narzędzi, dostępów i innych rzeczy niezbędnych do dobrej pracy. Wartości na stronach i ścianach okazują się pustymi hasłami marketingowymi.
Dlaczego tradycyjne metody zazwyczaj nie dają efektów?
Ręczne sterowanie procesem rekrutacji i jego marginalizowanie przez zarząd – Jeśli spojrzymy na firmę długofalowo to rekrutacja staje się najważniejszym procesem ponieważ to jakie postawy, wartości, cechy, umiejętności… posiadają ludzie jakich wpuszczamy do firmy decyduje o wszystkim co powstaje wewnętrzne i co jest realizowane dla klientów.
Brak silnej kultury organizacyjnej i efektywnych procesów biznesowych – Jeśli chcemy być wyłącznie przeciętną firmą na rynku dla kandydatów to w dobie braku specjalistów możemy liczyć wyłącznie na bardzo przeciętnych lub słabych kandydatów. Gwiazdy nie chcą pracować w chaosie i byle jakiej firmie.
Employer Branding – Niestety nasze doświadczenie pokazuje, że niemal zawsze tego typu działania skupiają się wyłącznie na stworzeniu reklamy, która jest oderwana od rzeczywistości do jakiej zaraz ma tracić kandydat. Jeśli już na tym etapie nawiązujemy kontrakt psychologiczny na takiej kanwie mówiący; u nas można oszukiwać, to zazwyczaj tym samym nam odpłacą kandydaci uznając to za normę. Zazwyczaj budowanie fałszywego obrazu poprzez EB podnosi rozczarowanie i przyśpiesza rotację – jest przeciw skuteczne.
Benefity – Nie usuwają przyczyny rotacji. Są zazwyczaj formą przekupstwa. Szczerze przyznam, że nie chcę pracownika, który jest ze mną tylko dla kart sportowej… Dobrane benefity dopasowane do każdego kandydata/stanowiska mogą natomiast podnosić dobrostan pracowników (wellbeing) jednak uruchomienie takich działań miałoby sens tylko jeśli najpierw byłaby pewność, że to istotny aspekt determinujący wdzięczność wobec organizacji – redukujący odejścia. W każdym innym przypadku jest to „rzucanie kasą” i sprawdzanie czy coś się zmieni.
Bierne publikowanie ogłoszeń – To dziś za mało. Zawłaszcza, że ich treść jest monotonna i zniechęcająca.
Inne własne inicjatywy – bardzo rzadko skupiają się na usunięciu przyczyny, zazwyczaj to walka ze skutkiem bez efektu. Niestety o wiele częściej widzimy jak interwencje jeszcze bardziej podnoszą finalnie rotację i niezadowolenie.
Jednak to zrozumiałe, że kiedy dostajemy tak wiele pomysłów na rozwiązanie problemu rotacji, a część z nich jak EB nie wymaga naszej uwagi i konieczności zmiany to nie wgryzamy się w źródło problemu zabiegani innymi zadaniami.
Jak rozwiązaliśmy problem przepadających kandydatów?
Powtarzalny proces rekrutacji
Stworzyliśmy ramowy powtarzalny proces rekrutacji w oparciu o najlepsze praktyki firm jakie szukaliśmy do opisania w naszej książce – Księga Dobrych Praktyk – najlepiej zorganizowanych polskich firm oraz połączyliśmy je z najczęściej pojawiającymi się na przestrzeni 12 lat audytów procesu rekrutacji przez Tajemniczych Pracowników.
Co zawiera usługa?
- Analizę obecnego stanu organizacji pod względem procesu rekrutacji.
- Wskazanie co należy przygotować by podnieść wartość kandydatów i efektywność procesu.
- Wsparcie w wypracowaniu elementów niezbędnych do stworzenia procesu.
- Ramowy powtarzalny proces rekrutacji wraz z listami kontrolnymi, schematami, szablonami do dostosowania w Twojej organizacji.
- Instrukcja obsługi procesu.
- Poszukiwanie automatyzacji i wybór narzędzia IT.
Etapy ramowego procesu rekrutacji:
- Zbadanie potrzeby rekrutacyjnej.
- Zebranie wymagań.
- Tworzenie treści.
- Pozyskiwanie kandydatów.
- Publikacja wewnętrzna.
- Publikacja zewnętrzna.
- Aktywne poszukiwanie.
- Ocena aplikacji.
- Spotkanie wstępne.
- Zadanie i jego ocena z informacją zwrotną.
- Dłuższa rozmowa.
- (opcjonalnie) Dzień próbny.
- Decyzja.
- Wprowadzenie do organizacji.
- Okres próbny.
- Zatrudnienie na stałe.
Autor procesu rekrutacji
Ponad 12 lat temu będąc u klienta wpadł na pomysł by dojść do źródła problemu z rotacją poprzez anonimową obserwację jako Tajemniczy Pracownik. Od tego czasu usługa świadczona w wielu branżach dla firm o różnej wielkości dała ogromną ilość wiedzy o procesie rekrutacji. W tym czasie zrozumieliśmy również jak istotną przewagą jest kultura organizacyjna, a w efekcie doszliśmy do wniosku; Proces rekrutacji jest najbardziej istotny dla długofalowo dla biznesu ponieważ to jakich ludzi wpuszczamy determinuje w firmie każdy inny obszar. Stąd pojawił się pomysł na stworzenie na bazie przełamywania złych doświadczeń oraz zbierania najlepszych praktyk w kraju wyjątkowego procesu rekrutacji.

Krystian
Dość tracenia kandydatów podczas rekrutacji?
Czujesz się jak chomik biegający w klatce dolewając kandydatów do dziurawego sitka?
Zamów bezpłatną konsultację, podczas której podpowiemy na czym się należy skupić by przestać tracić kandydatów w procesie rekrutacji i po ich wdrożeniu, jakie działania są bez sensu oraz jaki może być koszt takiej zmiany.
Jak poprawiamy efektywność rekrutacji?
1.
Porozmawiajmy
Ustalmy co już jest. Zastanówmy się w jakiej sytuacji znajduje się firma i co musimy wypracować w procesie rekrutacji oraz innych procesach w koło.

2.
Wypracujmy Twój powtarzalny proces rekrutacji
Wypracujemy na kanwie ramowego procesu rekrutacji Flow Up Twoje kroki milowe, listy kontrolne, warunki przejścia dalej i rzeczy do opracowania.

3.
Implementacja
Przeniesiemy proces do narzędzia jakie wspólnie wybierzemy pod Twoje potrzeby.

4.
(opcjonalnie) Opracujemy automatyzacje
Najbardziej powtarzalne czynności zabierające czas zapiszemy w formie automatyzacji i/lub wytworzenia innych aspektów niezbędnych do podniesienia efektywności procesu rekrutacji.

Q & A
częste pytania
Nie. Jeśli jest taka potrzeba pomagamy w procesie zmiany organizacji w roli prowadzących projekty niezbędne do naprawy sytuacji.
Częściowo ponieważ każda organizacja jest inna i wymaga dedykowanego podejścia. Zupełnie inaczej będzie wyglądać rekrutacja CEO, programisty czy pracownika magazynowego.
Pracujemy dla fajnych marek










...i nam to wychodzi

Tracisz czas na powtarzalne czynności przy procesie rekrutacji?
Ciągle wymyślasz koło od nowa pisząc te same wiadomości, tracisz czas na szukanie CV i intuicyjne oceny aplikacji?
Zamów bezpłatną konsultację, podczas której podpowiemy na czym się należy skupić by automatyzować czynności w procesie rekrutacji, jakie działania są bez sensu oraz jaki może być koszt takiej zmiany.
Co zyskasz korzystając z procesu rekrutacjii?
Oszczędność
Dostajesz zgłoszenia kolejnych rekrutacji, a potem okazuje się, że nie ma pracy dla ludzi? Nie będziesz już rekrutować zbyt dużej ilości osób.
Lepszy proces = Spadek kosztu rotacji
Koszt utraty pracownika to nie tylko środki i czas przeznaczony na rekrutacje, to też uwaga innych na wdrożenie, inwestycja w pierwszym okresie nim człowiek zdobędzie doświadczenie i wiele innych aspektów często trudnych do oszacowania jak motywacja innych do pracy kiedy ich koledzy cały czas odchodzą…
Bardziej dopasowani do DNA firmy pracownicy
Zakończysz błędny krąg zatrudniana wyłącznie za umiejętności i zwalniania za postawę.
Bardziej biznesowe postrzeganie HR
Powtarzalność, wyższa jakość, dane, automatyzacje, ciągłe doskonalenie to nie muszą być tylko atuty realizacji i sprzedaży.
Oszczędzasz czas
Automatyzacje, gotowe skrypty, listy kontrolne… pomogą Ci zredukować czas tracony na czynności w koło rekrutacji.
Masz już dość dolewania nowych pracowników do "dziurawego wiadra"?
Badanie przyczyn rotacji Przydatne podcasty i artykuły
Co dzieje się w firmie kiedy nie patrzysz? Czyli historie Tajemniczego Pracownika
Jakieś 12 lat temu jeden z klientów skarżył mi się na brak wyników handlowców pomimo dużych jak na rynkowe wynagrodzeń.…
Konflikt sprzedaż vs. realizacja? Silosowość, opóźnienia…
Poznajcie Tomka. Jest dyrektorem sprzedaży firmy z branży IT. Niezręcznie byłoby pytać, ale podobno zarabia około 15-17k podstawy i 5-7k…
Czas na powtarzalny proces rekrutacji?
Przejmij kontrolę nad procesem rekrutacji.
Zamów bezpłatną konsultację, w czasie której podpowiemy na czym się należy skupić by wypracować powtarzalność rekrutacji i automatyzować czynności. Jakie działania są bez sensu oraz jaki może być koszt takiej zmiany.

Krystian
Bezpośredni kontakt
+48 606 699 479
Badanie Autentyczności przywództwa pozwoliło nam zaktualizować obraz tego jak widzą nas pracownicy.
Michał Śliwiński CEO ACO Domofony