Czy nasze kariery, firmy i wolności są znów zagrożone? Socjalizm. O tym sie nie mówi…

Czy nasze kariery, firmy i wolności są znów zagrożone? Socjalizm. O tym sie nie mówi…

Tak dużo ostatnio w mediach mówi się o rasizmie, suszy, pożarach, śladzie węglowym i innych tematach. Dlaczego milczymy o największym i realnym zagrożeniu?! Socjalizmie. Nigdy nic nie zabiło tyle ludzi jak wdrażanie tej ideologii. Nigdy tylu nie cierpiało cierpiało. Nie odarto tylu z sensu, godności.

Dlaczego poruszam ten temat?

Zakładając Flow Up Group przyświecała mi wizja: Stać się najbardziej wpływową firmą w kraju z punktu widzenia wpływu na zyskowności oraz kulturę organizacyjną przedsiębiorstw w kraju. Zależy nam na tym by ludzie w kraju mieli po prostu dobre życie.

Naszą konkurencją z tego punktu widzenia nie jest więc inna firma ze zbliżona ofertą. Są nią osoby, firmy i idee, które są przeciw skuteczne do naszej wizji. Przyczyniają się do szerzenia biedy, konfliktów, przemocy, nihilizmu i nieskutecznych metod zarządzania.

Zanim zaczniemy: Dlaczego dobrych ludzi dzieli polityka, religia… i dlaczego może dzielić i nas?

Kilka lat temu trafiłem na Jonathana Haidta. Psychologa społecznego, który zastanawiał się nad tym dlaczego ludzie mają przeciwstawne spojrzenie na te same rzeczy i obie strony odwołują się do moralności. Proste, ale niezwykle ważne pytanie. Efektem badań na całym świecie jest określenie 6 “smaków” moralności. Smaków, ponieważ tak jak przyprawy dodawane do obiadu powodują określone reakcje “smakowe”, tylko one działają w naszych umysłach. Mówimy tu o bardzo silnym mechanizmie osądu moralnego. To od tego warto zacząć rozważania na temat zagrożenia dla naszego życia i naszych dzieci. Dlaczego? Masy ludzi chcących dobrze dla innych mogą dobrymi ideami stworzyć nam piekło.

Smaki moralności

Prawy Umysł
*W tabelce powyżej brakuje szóstego smaku Wolność/Ucisk.

Autor zaobserwował, że trzy odmienne podejścia do wizji świata konserwatystów, lewicy i libertarian* zupełnie inaczej widzą świat moralny. Mają skrajnie odmienny sposób myślenia. Dokładnie tą sama sytuację widzą zupełnie inaczej. Koniecznie rekomenduję obejrzenie poniższego filmu i doczytanie książki Prawy umysł.

*Libertarianie to zdecydowanie najmniejsza grupa w społeczeństwie. Sprzeciwiają się oni przemocy ze strony państwa i postulują istnienie w 100% wolnej wymiany bez udziału nieefektywnego państwa i jego przemocy wobec jednostek.

**Autor nie starał sie udowodnić, że lewicowe podejście jest gorsze. Mało tego. Na początku badań sam podzielał jak to określa ten właśnie matrix moralny i chciał zrozumieć tych niepostępowych konserwatystów. Badania jednak znacznie zmieniły jego sposób widzenia świata.

Wyjaśnienie postawy moralnej socjalistów z perspektywy tych smaków – ich matriksu moralnego.
To doskonały przykład ataku na fundament moralny „świętość” przez „lewicę”. Ulicami przeszła udawana procesja, gdzie zamiast Matki Boskiej mieliśmy waginę. Fundament moralności konserwatystów dla, których ten smak moralny jest bardzo ważny (czystość ciała, duszy, symboli…) wywołuje naturalne obrzydzenie i osąd tych ludzi jako zdeprawowanych.
Natomiast ten materiał może wywołać głębokie pozytywne uczucia u konserwatystów. Odwołuje się do tradycji. Wartości.
Tu prowadzący rozmowę ewidentnie skupia sie na filarze Wolności. To domena libertarian. Nie rozważa tego co jest lewicą, a prawicą w tradycyjnym podejściu. Mówi o tym, że na dole jest przemoc wobec jednostki, przymus ze strony innych i państwa. Na górze mamy system w jakim jednostki są wolne i odpowiedzialne.
„Jak można narzucić komuś coś pod jakimkolwiek pretekstem? Przecież to jest przemoc.”

Moralność ponad logiką

Nasz matrix moralny podsuwa nam wiele „dobrych” pomysłów. Całkiem sporo wegetarian ideowych postuluje zaprzestanie masowej hodowli zwierząt. Nie potrafią jednak odpowiedzieć na pytanie co się wtedy stanie z tak ogromną ilością np. kurczaków? Nie będzie się już ekonomicznie opłacało ich hodować i żywić.

Ludzie o „lewicowych” poglądach często zdają się przy swoich wyborach bardziej sugerować odczuciami (jak równość wyników, ucisk, troska), niż logiką (jak efektywnie rozwiązać te problemy). Generalnie mamy skłonność do emocji. Stawiając ludzi przed eksperymentalnym wyborem „Czy zmienisz zwrotnicę przed pędzącym pociągiem ratując 5 osób, ale zabijając jedną?” tylko osoby bardziej analityczne są skłonne pociągnąć.

Często słyszę, że wolny rynek powoduje rozwarstwienie. Pytam wtedy czy zdają sobie sprawę, że ważniejszy jest poziom życia biednych? Ten rośnie. Nie rozwarstwienie. Natomiast w socjalizmie wszyscy poza partą mają równie nisko.

Osoby z „lewicowym” matriksem moralnym skupiają się częściej na równych wynikach, a nie szansach i prawie.

Mając matrix moralny bardziej „lewicowy”, można też zmienić swoje spojrzenie na świat. Bardzo ciekawe przykłady prezentują dwa poniższe materiały. W pierwszym lider organizacji feministycznej z USA zadał sobie pytanie „Skoro kobiety zarabiają mniej za tą sama pracę to dlaczego przedsiębiorcy nie zatrudniają tylko kobiet? Mieliby znaczną przewagę nad konkurencją.”

Dariusz zdaje się mieć silną orientację moralną w „lewo”. Jednak na skutek swoich obserwacji i doświadczeń zmienił zupełnie swoje działania/metody pomagania innym.

Fakty czy emocje? Obiektywnie czy subiektywnie?

Generalizując znacząca ilość pomysłów ludzi z „lewicowymi” smakami moralnymi niestety zapomina o logice. Poniżej obrazowo przedstawiony bardzo głośny w USA (ale od niedawna też w UE) spór odnośnie imigrantów. Oczywiście możemy głosić populistyczne hasła o imigracji by ratować innych przed biedą…

Jonathan tłumaczy doskonale różnice w postrzeganiu wartości.

Wyborny przykład na temat przekonania, że nie idzie ustalić obiektywnej prawdy – ważniejsze jest to co czuję subiektywnie.

Socjalizm, a raczej realizacja stojącej za nim moralności zawsze kończy się tak samo

Jeśli system jest niewydolny ekonomicznie to po przejedzeniu zrabowanego majątku przychodzi głód. Wtedy by utrzymać władzę trzeba wprowadzić zamordyzm. Taki jest efekt socjalizmu.

(…) Na ten niewielki kawałek piaszczystej ziemi porośnięty niezwykle rzadką roślinnością wiosną 1933 roku sprowadzono 6 000 ludzi zaliczonych do „elementu społecznego”. (…) Gdy transport przybył na Nazino, ludzie byli skrajnie wyczerpani. Wielu było półtrupami. Rozkładali się żywcem, gnili. (…) Średnia wieku wynosiła 50-60 lat, a rekordzista miał 110. Oczywiście o żadnych zapasach jedzenia czy narzędzi nie mogło być mowy. Wyładowano ich na nagiej, niezabudowanej wyspie. Pogoda była fatalna (…) Komuniści badający później tę sprawę stwierdzono, że na wyspie zaczęły obowiązywać zasady… „pierwotnej gospodarki socjalistycznej”. (…) To właśnie wywczas na wyspie doprowadzeni do rozpaczy ludzie zaczęli się zjadać. Ofiarą padały głównie młode kobiety. (…) „Złapali ją, przywiązali do topoli, obcięli jej piersi, uda, wszystko, co sie da zjeść, wszystko. Byli głodni, każdy musi jeść. Wykrwawiła się, umarła.

Sowieci – Piotr Zychowicz (fragment relacji)

RPA

To przerażające, że nic się nie mówi o tym co obecnie dzieje się w RPA.

„Nie wzywamy do rzezi białych, tak jak ludzie myślą, przynajmniej nie teraz.” To fragment przemówienia juliusa malemy podczas wyborów w RPA.

Był on w młodzieżówce partii nelsona mandeli. Opuścił ugrupowanie i założył EFF „Economic Freedom Fighters”. I nie chodzi tutaj o walkę o wolność ekonomiczną, a o zrealizowanie ideologii marksa. Darmowe wszystko, ustawą zakazane ubóstwo itp. Za wzór reform podaje Zimbabwe, Kubę, Wenezuelę i Koreę Północną.

W wyborach jako haseł na billboardach używał takich sformułowań: „Rewolucjonista musi być zimną maszyną do zabijania motywowaną przez czystą nienawiść” lub „Miodowy miesiąc dla białych się skończył w RPA”.

Ostatnie hasło nawiązuje do sformułowania „honeymoon crime” dotyczące mordowania białych farmerów. O ile wskaźnik morderstw w RPA to ok 32 na 100 tys. mieszkańców, tak w przypadku białych farmerów wynosi 90. Bycie farmerem w RPA jest najniebezpieczniejszym zajęciem. Dziennie w RPA morduje się więcej białych farmerów niż USA traciła żołnierzy w wojnie w Wietnamie. Gdy mandela dochodził do władzy wskaźnik morderstw dla białych farmerów wynosił 320 morderstw na 100 tys. malema w swoim haśle mówi o końcu miesiąca miodowego, daje znak, że czas zabić ich wszystkich. Tak samo jak likwidacja getta nie polegała na uwolnieniu żydów tylko ich zabiciu.

EFF w ostatnich wyborach zdobyło 8% głosów. Co jak co, ale dużo skuteczniejsi niż nasi wolnościowcy

Kamil Cebulski

Francja „Wolność, równość i braterstwo albo śmierć”

Podręczniku historii pomijają jak przebiegała i zakończyła się rewolucja.

Niemcy

Jak dodruk pieniądza i inne czynniki gospodarcze dały przestrzeń do wygrania wyborów przez Hitlera.

Kuba

Wenezuela

Najbogatszy w zasoby ropy na mieszkańca kraj podawany jako wzór socjalizmu umiera z głodu. Niegdyś dobre miejsce do życia. Dziś socjalistyczna utopia.

Chińska Republika Ludowa

Było tak wiele ofiar śmiertelnych, że nie ma możliwości ich oszacowania. Sam Mao Zedong podczas pokoju zabił około 60 milionów swoich rodaków.

Dla osiągnięcia celu politycznego można poświęcić w ofierze połowę ludzkości.

Mao Zedong

Konieczna jest polityka utrzymywania ludzi w stanie głupoty.

Mao Zedong

Cesarz Qin zakopał żywcem 460 uczonych, a myśmy zakopali 46 tysięcy. Czyż nie powstrzymaliśmy kontrrewolucjonistów i nie zabiliśmy trochę intelektualistów? Debatowaliśmy z demokratami, którzy oskarżają nas, że jesteśmy drugim Qin Shi Huangiem. Oni się mylą. Jesteśmy stukrotne więksi, niż Qin Shi Huang

Mao Zedong

ZSRR

O tym co udało się „dokonać” podczas budowy socjalizmu w ZSRR wiemy nieco więcej, więc przypomnę tylko jedną rzecz.

Sam wielki głód na terenie Ukrainy i w jej okolicy zabił 6 – 10 milionów osób.

Zimbabwe

Najbogatszą kolonię angielską podzielono na Zimbabwe (żyzne ziemie) i Botswanę (pustynia bieda i brak wykształcenia mieszkańców). Dziś te dwa miejsca wyglądają odwrotnie. Jest to wynikiem ustroju.

Druga Rzeczpospolita – czyli sanacyjny ideał PIS

To nie był prawdziwy socjalizm

To największa pycha pseudointelektualistów. Nikomu się nie udało, ale im tak. Na ich drodze stoi bowiem ekonomia, ludzie działanie, matematyka… Wielu z nich otwarcie przyznaje, że w wdrożeniu idealnego socjalizmu przeszkodą jest człowiek.

Dlaczego to się zawsze kończy tak samo?

Najlepiej wydajemy swoje pieniądze na swoje cele. Najgorzej cudze pieniądze na cudze cele. Tym właśnie zajmują sie urzędnicy. Podobna zależność występuje w przypadku „wspólnego pastwiska”.

Najważniejszym argumentem jest brak możliwości kalkulacji ekonomicznej. Możemy pominąć całą ideologię, etykę i inne obszary sporu. Państwowy planista nie ma możliwości oszacować cen. Jeśli nie ma mechanizmu pastowania cen to nie dostaje informacji zwrotnej w postaci zysku czy to co robi jest wartościowe. W efekcie działa nieefektywnie.

Nikt nie ma możliwości przewidzenia Twoich potrzeb! A jak to zrobić w kontekście milionów polaków?

Sytuacja sie znacznie bardziej komplikuje, kiedy spojrzymy na całość gospodarki. Skąd urzędnik ma wiedzieć czy 6 sztuk xz modelu młotka na półce państwowego „sklepu” w Kaliszu to niedobór czy nadprodukcja? Czy założyłby niezbędne stany dla każdego ze sklepów w kraju? Tylko, że sama ilość modeli młotków jest przytłaczająca. Na wolnym rynku do regulacji dochodzi samoistnie. Mechanizm ceny i popytu determinuje dostępność produktu. To przedsiębiorca ryzykuje wprowadzenie nowego młotka.

Zajrzyjmy jeszcze głębiej. Jak państwowy planista jest wstanie skoordynować produkcję wszystkich detali niezbędnych do postania młotka?

Przykładem koronnym z życia jest historia znajomego, który za czasów PRL wymieniał okna w „biurowcach” ponieważ to się bardziej opłacało od ich mycia.

Interwencje w systemy złożone

Lektura obowiązkowa

Przemoc i przymus

Syn posłanki wzywa do rewolucji komunistycznej. Jest za stosowaniem terroru wobec klas wyższych i odebrania im własności pod przymusem. Sympatyzuje z historią ZSRR.

Nawet gdyby nie skończył się tak samo (…) skończyłby się jeszcze gorzej

Polecam też tą pozycję

Niszczenie kultury – fundamentu świętości

Ojcowizna

Jeśli nie mamy ojcowizny do przekazania, majątku, dorobku to nie mamy czego bronić. Nic nas nie wiąże. Jeśli nie znamy historii…

Jeśli ludzie są trzymani w biedzie to łatwiej ich kontrolować i przekupić. Ludzie posiadający majątek są wolni.

Większość, a nie prawda

Kiedy masy ludzi mają decydować o tym co jest prawdziwe skutek łatwo przewidzieć. Już po zabiciu Sokratesa przez motłoch filozofowie zaczęli uciekać…

Seksualizacja

Ważna lektura

Ateizm

Nie ma żadnej cywilizacji ateistycznej która długo przetrwała. Te, które były ateistyczne jak Rzesza Niemiecka czy ZSRR nie zapisały się na łamach historii niczym pozytywnym. Jako gnostyk zdecydowanie wole żyć w społeczności chrześcijańskiej z wartościami. Niestety nasila sie zjawisko obalania kultury jako „wyzwalanie od opresyjnych norm”.

Jeśli nie ma uniwersalnych zasad to można kraść. Można wszystko. Nie ma obiektywnych wartości do jakich można sie odwołać.
Dominująca dziś religia na świecie.

Nihilizm

Katastrofa naszych czasów jest brak poczucia sensu. Zabraniu wartości w postaci religii z celem jest zabraniem poczucia celowości życia. Ta pustka egzystencjalna jest wypełniana ideologiami.

Pojęcia, semantyka

Od dawna zmienia sie znaczenia slow i wprowadza słowa zakazane. Dodaje sie też nowe pojęcia jak określanie faszystą ludzi z jakimi się nie zgadzamy.

Konflikt

Naturą rewolucji i buntu jest tworzenie konfliktów. Nie należy ich rozwiązywać pokojowo.

Różowe okulary

Ludzie z lewicowym matriksem moralnym nie widzą teatru zmagań, układów i interesów. Patrząc przez różowe okulary na świat… Tymczasem łatwo takimi osobami manipulować.

Ikony “świętych”

Człowiek, który zamykał w obozach koncentracyjnych homoseksualistów i był rasistą jest teraz na koszulkach manifestacji gejowskich.

Co możemy zrobić?

Warto zadbać o świadomość.