Poziom Pierwszy: ŚWIADOMOŚĆ (audyt przyczynowo skutkowy)
Zanim zaczniemy musimy zrozumieć organizację od środka by dotrzeć do prawdziwych przyczyn codziennych bolączek. Każda firma jest bowiem złożonym systemem wpływających na siebie elementów.

Symptomy
Kierowanie się opiniami, a nie faktami. Niska świadomość pracowników i liderów. Brak skupienia się na poszukiwaniu przyczyn problemów.

Charakterystyka tego etapu
Zanim zaczniemy musimy zrozumieć organizację. Jak działa system? Gdzie jest główne ograniczenie firmy powstrzymujące jej wzrost? Na jakim jest etapie rozwoju kultury FlowUp i jakie narzędzia musimy teraz dostarczyć.

Ryzyko zignorowania
Skupienie się na szukaniu winnych i skutkach, zamiast usuwaniu prawdziwych przyczyn problemów.
Chaos decyzji. Nie wiemy co jest priorytetem i nieustannie zmieniamy kierunek.

Poziom drugi: ZYSK
Twoja firma musi zarabiać pieniądze teraz i w przyszłości

Symptomy
Ciągłe poczucie strachu wynikające z niepewności finansowej i strat lub bardzo niskiej rentowności. Problemy z opóźnieniami, kosztami złe jakości. Ciągłe gaszenie pożarów i praca wielozadaniowa, zmuszająca do przerywaniu prac, wycieńczenie. 

Charakterystyka tego etapu
Wszystkie działania na tym etapie będą mieć wspólny mianownik: Podnieść Twoją zyskowność i usunąć kluczowe bolączki.

Ryzyko zignorowania
Chęć generowania oszczędności, które nie rozwiązują przyczyn niskiej zyskowności. Leczenie skutków i szukanie winnych zamiast przyczyn problemów.

Poziom trzeci: HARMONIJNE RELACJE

Symptomy
Komunikacja w firmie oparta o opinie, a nie fakty.
Brak dbania o doświadczenia klientów i pracowników.
Wysoka rotacja pracowników i/lub klientów. Brak procesów HR.

Charakterystyka tego etapu
Skoro Twoja firma jest już bezpieczna czas zająć się relacjami z pracownikami, klientami i partnerami. Kto wie czy to nie kluczowy obszar wobec coraz mniejszej ilości rąk do pracy?

Ryzyko zignorowania
Brak rąk do pracy. Tworzenie się polityki i grup układów. Przypadkowe osoby w organizacji rozsadzające ja od środka. Niskie zaangażowanie i lojalność.

Poziom czwarty: PROFESJONALIZACJA

Symptomy
Zbyt duża biurokracja i niska sterowność. Trudno sprzedać lub przekazać sukcesorowi firmę bez procesów. Nie ma sterowności. Jej wartość przy potencjalnej sprzedaży stanowią tylko grunty i maszyny.

Charakterystyka tego etapu
Jeśli mamy już zysk i potrafimy ze sobą rozmawiać czas skupić się na profesjonalizacji. Stworzyć organizację uczącą się. Będziemy więc oddolnie tworzyć instrukcje, procedury, procesy i zasady.

Ryzyko zignorowania
Pozostaniemy przy sterowaniu ręcznym. Będziemy za wszystko odpowiadać nieustannie gasząc pożary.
Stworzymy bezduszną korporację. Procedury nie będą ułatwiać pracy, tylko zostaną narzucone. Będą wspierać działania pozorowane.

Poziom piąty: PRZYWÓDZTWO SŁUŻEBNE

Symptomy
Organizacja świetnie sobie radzi i nasza rola naturalnie przechodzi z managera do lidera. Czyli przychodzimy do pracy by wspierać, rozwiązywać problemy i pomagać, a nie wydawać polecenia. Pracownicy podzielają nasze wartości.

Charakterystyka tego etapu
Organizacja, która zapewniła trzy poziomy potrzeb: zysk (bezpieczeństwo), harmonijne związki (relacje) i profesjonalizację (wyniki) jest gotowa na ostatni krok. Chwilę kiedy firmą zaczynają sterować procesy, a nie menadżer. To firma marzeń, której wyjątkowa wizja wpływa na świat.

Ryzyko zignorowania
Jedynym negatywnym aspektem może być tu blokowanie do przejścia na ten poziom. Często wynika to z obawy oddania odpowiedzialności.

Autorska diagnoza organizacji

Żeby przejść do kolejnych kroków koniecznie musimy zrozumieć Twój biznes. Żeby zrobić to skutecznie w przeciwieństwie do innych firm doradczych my widzimy potrzebę wysłuchania trzech głosów, a nie tylko jednego. Głosu biznesu, głosu pracowników (użytkowników) i głosu klientów.


Ponieważ nie wszystko widać gołym okiem używamy wielu narzędzi i metod wspierających. Jedną z nich jest Tajemniczy Pracownik, który pracuje w firmie anonimowo i obserwuje jak wygląda komunikacja, co przeszkadza w dobrej pracy, jakie są przyczyny negatywnych zachowań pracowników etc. Całość kończy się unikalnym raportem łączącym kwestie biznesowe, międzyludzkie i dotyczące klientów. Dajemy również rekomendacje kolejnych działań działań wraz z hierarchiczną kolejnością potrzeb.

Podoba Ci się ta strona? Napisz do Nas, to również potrafimy!

Sąd Rejonowy w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy KRS, KRS 0000776158, kapitał zakładowy wpłacony w całości: 5 000 PLN, REGON: 382 810 639, NIP: 7792504032