Katastrofa demograficzna i exodus ludzi z rynku pracy

Katastrofa demograficzna i exodus ludzi z rynku pracy

Przez najbliższe 5-20 lat nasze społeczeństwo drastycznie się zestarzeje. Niemal nikt dziś nie mówi o tym jakie będą tego skutki. Dyzmokraci wprowadzają populistyczną redystrybucję środków przez 500+ nie rozumiejąc, że zjawisko nie wynika to z biedy. Bardzo dużo dzieci rodziło się przecież w dramatycznych dla Polski okresów historycznych, pełnych biedy. Natomiast państwa wysoko oceniane w rankingach „jakości życia”* cierpią również na brak zastępowalności pokoleń. Zmiany kulturowe determinują brak chęci przetrwania. Całe społeczności cierpią na brak poczucia sensu i depresję. Jednak wracając do skutków.

Większość lekarzy specjalistów jest dziś w wieku przedemerytalnym. Nie da się ich zastąpić. Natomiast dramatycznie wzrośnie ilość zapotrzebowania na pomoc medyczną starzejącego społeczeństwa. Będzie rosnąc niezadowolenie tej ogromnej grupy wyborczej, którą dyzmokraci muszą pozyskać. Będą wiec musieli składać obietnice finansując je kosztem drastycznie malejącej ilości ludzi pracujących. Trzeba pamiętać, że poza utrzymaniem emerytów będą oni jeszcze spłacać zaciągane przez tych dyzmokratów od lat kredyty, opłacać aparat biurokratyczny wraz z armią urzędników. To nie może się udać.

Nasze firmy będą jeszcze bardziej wyzyskiwane i mniej konkurencyjne. Ludzie pracujący na etacie będą niewolnikami, już dziś zabiera się im przecież ogromną część wynagrodzeń, a jest jeszcze vat.

Bez pozytywnego „Czarnego łabędzia”** nie widzę żadnej nadziei dla nas. Jeśli chcesz przetrwać widzę dwie główne drogi na tą chwilę, które warto połączyć. Jedna to automatyzacja. Nie tylko robotyzacja, ale też dotknięcie wszystkich prac również administracyjnych zastępowaniem ich przez IT i procesy. To pozwoli zachować konkurencyjność.
Druga droga to tworzenie wyjątkowej kultury organizacyjnej. Jeśli chcesz coś dobrze robić długofalowo potrzebujesz dobrych ludzi. Rekrutacja będzie przypominać zabawę w „krzesełka”. Będzie coraz mniej ludzi do zdobycia. Jeśli chcesz mieć tych najlepszych i ich zachować musisz mieć „fajną” kulturę. Miejsce w jakim pracowici profesjonaliści chcą być – w jakim chcą żyć.

*Można mieć wiele zastrzeżeń do tych rankingów i metod badawczych.
**Zdarzenie losowe na dużą skalę.