Proszę OLX POLSKA o wyjaśnienie
W jakim celu marketing OLX POLSKA w święto kobiet przedstawia i rozpowszechnia narrację, że Panie zarabiają około 18% mniej od Panów prezentując to tak, że Panie mogą zakładać iż jest to 18% mniej za tą samą pracę oraz, że od sylwestra do dziś (dzień kobiet) pracowały za darmo? Przedstawianie tego kilku milionom ludzi w kraju spowodowało wiele napięć i konfliktów w święto kobiet. Zwłaszcza, że w raporcie na jaki powołuje się film jest podana bardziej szczegółowa, ale nadal niewiele mówiąca wartość 7,2%. Czy chodziło tylko o kliknięcia i zaangażowanie kobiet by przeżywając prezentowana niesprawiedliwość mówiły o marce?!
Wreszcie, dlaczego tworzona jest nieprawdziwa narracja wyzysku? Czy OLX POLSKA zdaje sobie sprawę z konsekwencji takich kampanii i braku odpowiedzialności społecznej? Jak można tak zdegradować kobietę w jej święto?
Tytuł i video: HIT! ONE ZNALAZŁY SPOSÓB NA SZYBKI AWANS I PODWYŻKĘ. ZOBACZ JAKI! [WIDEO]
Na początku pragnę zaznaczyć, że w 1:01 filmu Pani trzyma wkrętarkę i ktoś (może złowrogi mężczyzna?) kazał jej powiedzieć kwestię “A ja wreszcie mogę używać wiertarki”. To ujmujące dla Pań oglądających i samej aktorki.
Oświadczam, że nie pracowałem w/dla OLX i nie potrafię zrozumieć, gdzie występuje zakaz używania wkrętarek przez Panie. Proszę o odpowiedź.
Sprostowanie materiału video i mitu jakoby Panie zarabiały mniej za tą samą pracę
Jeśli spojrzymy w raport na jaki powołuje się firm to zobaczymy, że jest to 7,2%, a nie 18%. Dlaczego?
- kobiety pracują miesięcznie 15 godzin krócej (dane https://ec.europa.eu/eurostat/documents/3888793/8979317/KS-TC-18-003-EN-N.pdf/3a6c9295-5e66-4b79-b009-ea1604770676), a nie dłużej jak to prezentuje film. To niemal 2 dni w miesiącu. Musi z tego wynikać różnica!
- mężczyźni pracują statystycznie na większą część etatu
- mężczyźni wypracowują więcej nadgodzin, a te są przecież płatne więcej (100%, 200%, a czasem nawet 300%)
Do tego dochodzi sporo różnic wynikających z średniej arytmetycznej zachowań i decyzji:
- mężczyźni są statystycznie bardziej skłonni na relokację za pracą
- mężczyźni częściej wybierają uciążliwe, szkodliwe dla zdrowia i trudne zawody za jakie płaci się więcej bo nie chcemy ich wykonywać (w 10 najniebezpieczniejszych zawodach w USA 97% zatrudnienia to mężczyźni)
- panie częściej wybierają zawody popularne i mniej szkodliwe jak HR, biblioteki, handel, marketing. Próżno ich szukać w spawalnictwie specjalistycznym, wywozie odpadów miejskich. Można dojść do głupiego wniosku z statystyki, że Panie nie chcą wywozić śmieci i pracować w trudnych warunkach więc trzeba je tam przenieść na siłę by zarabiały więcej niż w sieciach handlowych. To poziom merytoryczny reklamy.
- mężczyźni uśredniając wybierają lepiej płatne zawody. Nawet jeśli weźmiemy więc średnią arytmetyczną zarobków w IT prawdopodobnie wyjdzie nam, że Panowie zarabiają lepiej. Dlaczego? Mają średnio trudniejsze specjalizacje, rzadsze języki programowania i tak dalej.
Zawsze należy się bliżej przyglądać danym i metodyce by nie dojść do błędnych wniosków. - Mało tego. Mamy 5 województw w kraju, gdzie to Panie zarabiają średnio więcej. Czy OLX Polska na dzień panów nagra film, że Ci są tam wyzyskiwani przez “złe kobiety”? Nie mogą tam awansować?
- Panie wolą statystycznie wybierać pracę dającą im satysfakcję – bezpieczeństwo, a nie ryzyko i zysk (finanse deklaruje tylko 14%)
- W pracach dorywczych to kobiety statystycznie zarabiają więcej
- Firmy zarządzane wyłącznie przez kobiety zarabiają 49% mniej niż prowadzone wyłącznie przez mężczyzn. Jednak tylko 29% kobiet zysk uważało za coś ważnego (główna motywację), 76% mężczyzn prowadzi firmy dla zysku.
- Podawanie takich “uśrednionych” danych jak słusznie wskazuje Szymon (film poniżej) nie ma sensu. Nie można wyciągać wniosków z podawania uśrednionych danych! Są zawody np. Specjalista ds. marketingu, Kontroler finansowy, PR i inne, gdzie Panie zarabiają średnio więcej. Co nam to mówi? Wojna płci? Wykluczenie mężczyzn?
- Niezrozumiałe założenia w filmie “Czy zarabiasz mniej niż powinnaś” – to pytanie jest uznaniowe, niemal każdy przecenia swoje umiejętności i sie z tym zgodzi. “Czy mimo długiego stażu pracy wciąż nie awansowałaś?” – staż pracy nie ma nic wspólnego z umiejętnościami liderskimi. Zresztą mogę 15 lat być wybitnym sprzedawcą specjalistą, a na dyrektora się nie nadaję. Natomiast uśredniając staż pracy dłuższy mają panowie ponieważ dłużej pracują do emerytury (to dyskryminacja Panów?), dłużej pracują w roku (nadgodziny, większy etat), mają mniej urlopów, szybciej zaczynają (rzadziej idą na studia, a jeśli wybierają to częściej “robią inżyniera”). “Wreszcie nie potrzebuję podpisu kogoś innego pod dokumentami” – czy OLX zna praktyki, gdzie za kobiety muszą podpisywać się panowie?! Tak to brzmi. Nie słyszałem o czymś takim w Polsce. Przerażające.
Dodatkowo jako ciekawostka:
- Samotne kobiety zarabiają statystycznie więcej niż samotni mężczyźni.
- Podawanie takich ogólnych statystyk jest po prostu głupie i błędne metodologicznie. Zwłaszcza jeśli zbiory A (kobiety) i B (mężczyźni) podejmują inne decyzje zawodowe.
Pytania do OLX Polska
- Skoro kobiety zarabiają za tą są mą pracę (jak wynika z materiału) około 18% mniej, dlaczego pracodawcy nie zatrudniają tylko kobiet?! Gdyby chociaż jedna duża firma przejrzała na oczy i zatrudniła tylko Panie płacąc im nawet 10% mniej niż mężczyzną, firma ta zyskałaby ogromna przewagę rynkową i marżę. Mężczyźni wypadli z rynku pracy.
- Jaki był cel nagrania tego materiału i jego publikacji?
- Dlaczego to zagadnienie nie zostało zbadane szczegółowo? Jeśli
- Czy powstanie materiał ze sprostowaniem danych i narracji w filmie oraz przeprosinami dla Pań?
- Dlaczego w zarządzie OLX Polska (jeśli wierzy w to co przedstawia) według KRS jest dziś trzech Panów? (http://www.krs-online.com.pl/grupa-olx-sp-z-o-o-krs-1751054.html) Kiedy to się zmieni?
- Czy uśredniając wynagrodzenia Pań i Panów w OLX Polska są one równe? Kiedy będą opublikowane? Jeśli nie to ile zajmie wyrównanie?
Podsumowanie
Warren Farrell wieloletni działacz na rzecz praw kobiet dostrzegł, że to nie walka płci, a różnice w decyzjach zawodowych powodują różnice w zarobkach. Miało to miejsce wiele lat temu. Stąd kolejne poruszanie tematu nierówności płac naraża autorów na śmieszność.
Oto kilka przykładowych pytań dotyczących wyborów zawodowych:
- Czy w okresie swojego życia przez minimum 2 lata pracowałeś narażony na silny wiatr, deszcz lub śnieg?
- Czy przez minimum 2 lata pracowałeś w miejscu, gdzie byłeś narażony na wysokie lub średnie niebezpieczeństwo uszkodzenia zdrowia?
- Czy pracujesz w dziedzinie nowych technologii? (pilot, biotechnolog, farmakolog, inżynier jakości, programista)
- Czy przez minimum 2 lata pracowałeś w miejscu, gdzie nie wiedziałeś kiedy skończysz pracę?
- Czy pracowałeś na gorszą zmianę podczas najgorszych godzin? (np. nocki)
- Czy pracujesz w branży wymagającej ciągłego uczenia? (np. inżynier lotnictwa)
- Czy pracując w zawodzie wykonujesz najmniej wymagające rzeczy przykładowo w IT robiąc strony www, grafiki czy najtrudniejsze jak programowanie sztucznej inteligencji aplikacji?
Polecam video i materiały z odnoszeniem się do badań:
- http://media.pracuj.pl/28159-wynagrodzenie-polek-w-2017-roku-czy-kobiety-nadal-zarabiaja-mniej
- https://ec.europa.eu/eurostat/documents/3888793/8979317/KS-TC-18-003-EN-N.pdf/3a6c9295-5e66-4b79-b009-ea1604770676
- https://bialystok.stat.gov.pl/files/gfx/bialystok/pl/defaultstronaopisowa/1454/1/1/dominik_sliwicki.pdf
- https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/pracujacy-zatrudnieni-wynagrodzenia-koszty-pracy/roznice-w-wynagrodzeniach-kobiet-i-mezczyzn-w-polsce-w-2016-r-,12,2.html
- https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/opracowania/kobiety-i-mezczyzni-na-rynku-pracy-2018,1,7.html?fbclid=IwAR3evK8pp0vRKcGmDjkeagVFDegonbw9qWO3lsBfRSlelLY0KkMQHNfcwtc
Proszę pamiętać o skutkach takich kampanii chodźby w skandynawii czy USA.
W Szwecji przez parytety względem uczestnictwa w radach nadzorczych szukano Pań na siłę, a rekordzistka zasiadała w około 30 radach nadzorczych. Zamiast szacunku spotykają się z wyśmiewaniem i niepoważnym traktowaniem jako figurantki. Parytety nie zmieniają preferencji zawodowych. W stanach prześladowani są na uniwersytetach reprezentanci rasy żółtej ponieważ parytety rasowe zabierają im miejsca na uczelniach na rzecz czarnych i białych. Dokonując interwencji w systemy, których nie rozumiemy powodujemy skutki, których nie rozumiemy.
Im więcej czynników bierzemy pod uwagę tym mniejsza staje się różnica w wynagrodzeniach. Dochodzimy na koniec do zrozumienia dlaczego pozostaje finalnie x% różnicy w zależności od kraju. Rozumiemy też, że nie wynika ona z wojny płci tylko wyborów.
Nie dzielmy ludzi takimi reklamami!
Jeśli dobrze rozumiem treść https://180hb.com/pl/projekty/rok/2020/olx-dzien-kobiet.html to właśnie ta organizacja odpowiada za propagandę. Już w pierwszym zdaniu czytamy: „Kobiety pracują za darmo ponad dwa miesiące każdego roku. Niejako dopiero 8 marca jest dniem pierwszej wypłaty dla kobiet w Polsce.” To intelektualnie przygnębiające ;(