Kobiety zarabiają 18% mniej za tą samą pracę?! Sprawdźmy to!

Kobiety zarabiają 18% mniej za tą samą pracę?! Sprawdźmy to!

Proszę OLX POLSKA o wyjaśnienie

W jakim celu marketing OLX POLSKA w święto kobiet przedstawia i rozpowszechnia narrację, że Panie zarabiają około 18% mniej od Panów prezentując to tak, że Panie mogą zakładać iż jest to 18% mniej za tą samą pracę oraz, że od sylwestra do dziś (dzień kobiet) pracowały za darmo? Przedstawianie tego kilku milionom ludzi w kraju spowodowało wiele napięć i konfliktów w święto kobiet. Zwłaszcza, że w raporcie na jaki powołuje się film jest podana bardziej szczegółowa, ale nadal niewiele mówiąca wartość 7,2%. Czy chodziło tylko o kliknięcia i zaangażowanie kobiet by przeżywając prezentowana niesprawiedliwość mówiły o marce?!

Wreszcie, dlaczego tworzona jest nieprawdziwa narracja wyzysku? Czy OLX POLSKA zdaje sobie sprawę z konsekwencji takich kampanii i braku odpowiedzialności społecznej? Jak można tak zdegradować kobietę w jej święto?

Tytuł i video: HIT! ONE ZNALAZŁY SPOSÓB NA SZYBKI AWANS I PODWYŻKĘ. ZOBACZ JAKI! [WIDEO]

Na początku pragnę zaznaczyć, że w 1:01 filmu Pani trzyma wkrętarkę i ktoś (może złowrogi mężczyzna?) kazał jej powiedzieć kwestię “A ja wreszcie mogę używać wiertarki”. To ujmujące dla Pań oglądających i samej aktorki.

Oświadczam, że nie pracowałem w/dla OLX i nie potrafię zrozumieć, gdzie występuje zakaz używania wkrętarek przez Panie. Proszę o odpowiedź.

Sprostowanie materiału video i mitu jakoby Panie zarabiały mniej za tą samą pracę

Jeśli spojrzymy w raport na jaki powołuje się firm to zobaczymy, że jest to 7,2%, a nie 18%. Dlaczego?

Do tego dochodzi sporo różnic wynikających z średniej arytmetycznej zachowań i decyzji:

 • mężczyźni są statystycznie bardziej skłonni na relokację za pracą
 • mężczyźni częściej wybierają uciążliwe, szkodliwe dla zdrowia i trudne zawody za jakie płaci się więcej bo nie chcemy ich wykonywać (w 10 najniebezpieczniejszych zawodach w USA 97% zatrudnienia to mężczyźni)
 • panie częściej wybierają zawody popularne i mniej szkodliwe jak HR, biblioteki, handel, marketing. Próżno ich szukać w spawalnictwie specjalistycznym, wywozie odpadów miejskich. Można dojść do głupiego wniosku z statystyki, że Panie nie chcą wywozić śmieci i pracować w trudnych warunkach więc trzeba je tam przenieść na siłę by zarabiały więcej niż w sieciach handlowych. To poziom merytoryczny reklamy.
 • mężczyźni uśredniając wybierają lepiej płatne zawody. Nawet jeśli weźmiemy więc średnią arytmetyczną zarobków w IT prawdopodobnie wyjdzie nam, że Panowie zarabiają lepiej. Dlaczego? Mają średnio trudniejsze specjalizacje, rzadsze języki programowania i tak dalej.
  Zawsze należy się bliżej przyglądać danym i metodyce by nie dojść do błędnych wniosków.
 • Mało tego. Mamy 5 województw w kraju, gdzie to Panie zarabiają średnio więcej. Czy OLX Polska na dzień panów nagra film, że Ci są tam wyzyskiwani przez “złe kobiety”? Nie mogą tam awansować?
 • Panie wolą statystycznie wybierać pracę dającą im satysfakcję – bezpieczeństwo, a nie ryzyko i zysk (finanse deklaruje tylko 14%)
 • W pracach dorywczych to kobiety statystycznie zarabiają więcej
 • Firmy zarządzane wyłącznie przez kobiety zarabiają 49% mniej niż prowadzone wyłącznie przez mężczyzn. Jednak tylko 29% kobiet zysk uważało za coś ważnego (główna motywację), 76% mężczyzn prowadzi firmy dla zysku.
 • Podawanie takich “uśrednionych” danych jak słusznie wskazuje Szymon (film poniżej) nie ma sensu. Nie można wyciągać wniosków z podawania uśrednionych danych! Są zawody np. Specjalista ds. marketingu, Kontroler finansowy, PR i inne, gdzie Panie zarabiają średnio więcej. Co nam to mówi? Wojna płci? Wykluczenie mężczyzn?
 • Niezrozumiałe założenia w filmie “Czy zarabiasz mniej niż powinnaś” – to pytanie jest uznaniowe, niemal każdy przecenia swoje umiejętności i sie z tym zgodzi. “Czy mimo długiego stażu pracy wciąż nie awansowałaś?” – staż pracy nie ma nic wspólnego z umiejętnościami liderskimi. Zresztą mogę 15 lat być wybitnym sprzedawcą specjalistą, a na dyrektora się nie nadaję. Natomiast uśredniając staż pracy dłuższy mają panowie ponieważ dłużej pracują do emerytury (to dyskryminacja Panów?), dłużej pracują w roku (nadgodziny, większy etat), mają mniej urlopów, szybciej zaczynają (rzadziej idą na studia, a jeśli wybierają to częściej “robią inżyniera”). “Wreszcie nie potrzebuję podpisu kogoś innego pod dokumentami” – czy OLX zna praktyki, gdzie za kobiety muszą podpisywać się panowie?! Tak to brzmi. Nie słyszałem o czymś takim w Polsce. Przerażające.

Dodatkowo jako ciekawostka:

 • Samotne kobiety zarabiają statystycznie więcej niż samotni mężczyźni.
 • Podawanie takich ogólnych statystyk jest po prostu głupie i błędne metodologicznie. Zwłaszcza jeśli zbiory A (kobiety) i B (mężczyźni) podejmują inne decyzje zawodowe.

Pytania do OLX Polska

 1. Skoro kobiety zarabiają za tą są mą pracę (jak wynika z materiału) około 18% mniej, dlaczego pracodawcy nie zatrudniają tylko kobiet?! Gdyby chociaż jedna duża firma przejrzała na oczy i zatrudniła tylko Panie płacąc im nawet 10% mniej niż mężczyzną, firma ta zyskałaby ogromna przewagę rynkową i marżę. Mężczyźni wypadli z rynku pracy.
 2. Jaki był cel nagrania tego materiału i jego publikacji?
 3. Dlaczego to zagadnienie nie zostało zbadane szczegółowo? Jeśli 
 4. Czy powstanie materiał ze sprostowaniem danych i narracji w filmie oraz przeprosinami dla Pań?
 5. Dlaczego w zarządzie OLX Polska (jeśli wierzy w to co przedstawia) według KRS jest dziś trzech Panów? (http://www.krs-online.com.pl/grupa-olx-sp-z-o-o-krs-1751054.html) Kiedy to się zmieni?
 6. Czy uśredniając wynagrodzenia Pań i Panów w OLX Polska są one równe? Kiedy będą opublikowane? Jeśli nie to ile zajmie wyrównanie?

Podsumowanie

Warren Farrell wieloletni działacz na rzecz praw kobiet dostrzegł, że to nie walka płci, a różnice w decyzjach zawodowych powodują różnice w zarobkach. Miało to miejsce wiele lat temu. Stąd kolejne poruszanie tematu nierówności płac naraża autorów na śmieszność.

Oto kilka przykładowych pytań dotyczących wyborów zawodowych:

 1. Czy w okresie swojego życia przez minimum 2 lata pracowałeś narażony na silny wiatr, deszcz lub śnieg?
 2. Czy przez minimum 2 lata pracowałeś w miejscu, gdzie byłeś narażony na wysokie lub średnie niebezpieczeństwo uszkodzenia zdrowia?
 3. Czy pracujesz w dziedzinie nowych technologii? (pilot, biotechnolog, farmakolog, inżynier jakości, programista)
 4. Czy przez minimum 2 lata pracowałeś w miejscu, gdzie nie wiedziałeś kiedy skończysz pracę?
 5. Czy pracowałeś na gorszą zmianę podczas najgorszych godzin? (np. nocki)
 6. Czy pracujesz w branży wymagającej ciągłego uczenia? (np. inżynier lotnictwa)
 7. Czy pracując w zawodzie wykonujesz najmniej wymagające rzeczy przykładowo w IT robiąc strony www, grafiki czy najtrudniejsze jak programowanie sztucznej inteligencji aplikacji?

Polecam video i materiały z odnoszeniem się do badań:

Proszę pamiętać o skutkach takich kampanii chodźby w skandynawii czy USA.
W Szwecji przez parytety względem uczestnictwa w radach nadzorczych szukano Pań na siłę, a rekordzistka zasiadała w około 30 radach nadzorczych. Zamiast szacunku spotykają się z wyśmiewaniem i niepoważnym traktowaniem jako figurantki. Parytety nie zmieniają preferencji zawodowych. W stanach prześladowani są na uniwersytetach reprezentanci rasy żółtej ponieważ parytety rasowe zabierają im miejsca na uczelniach na rzecz czarnych i białych. Dokonując interwencji w systemy, których nie rozumiemy powodujemy skutki, których nie rozumiemy.

Im więcej czynników bierzemy pod uwagę tym mniejsza staje się różnica w wynagrodzeniach. Dochodzimy na koniec do zrozumienia dlaczego pozostaje finalnie x% różnicy w zależności od kraju. Rozumiemy też, że nie wynika ona z wojny płci tylko wyborów.

Nie dzielmy ludzi takimi reklamami!

Jeśli dobrze rozumiem treść https://180hb.com/pl/projekty/rok/2020/olx-dzien-kobiet.html to właśnie ta organizacja odpowiada za propagandę. Już w pierwszym zdaniu czytamy: „Kobiety pracują za darmo ponad dwa miesiące każdego roku. Niejako dopiero 8 marca jest dniem pierwszej wypłaty dla  kobiet w Polsce.” To intelektualnie przygnębiające ;(