Diagnoza przyczyn powracających problemów oraz ich usuwanie

By trwale usunąć większość powracających problemów należy usunąć zaledwie kilka przyczyn źródłowych!

Zmagasz się z powracającymi problemami?

Bycie przywódcą w biznesie oznacza ciągłe zmaganie się z problemami jak: rotacja, konflikty, niska jakość, niska efektywność firmy…  Niestety większość organizacji zmaga się tylko ze skutkami. Tymczasem jeśli skupimy się na odnalezieniu przyczyny źródłowej będziemy mogli bezpieczniej, szybciej i bez „efektu jo jo” usunąć niepożądany problem.

Dlaczego tradycyjne metody zazwyczaj nie dają efektów?

Szukanie winnych – Niestety najczęstszą praktyką z jaką się spotykamy i całą refleksją na problem jest znalezienie winnego. Wtedy sprawę można zamknąć, a kiedy zaraz powróci znów kogoś skarcimy lub zrzucimy odpowiedzialność na siły zewnętrzne.

Walka ze skutkami – Drugą najpopularniejszą metodą jest walka nie z przyczynami, a skutkami. Przykładowo spada nam efektywność – zysk firmy. Zamiast sprawdzić co go ogranicza i poprawić wynik zwalniamy ludzi, tniemy koszty… nie zajmując się naprawą zyskowności i tym co ogranicza nasz wynik.

Interwencjonizm Via positiva – To trzeci najbardziej popularny mechanizm działania. Podchodzimy do problemów jakie napotykamy „kreatywne” wymyślając nowe rozwiązania i nie odnosząc sie do przyczyny zjawiska. Przykładowo jeśli odchodzą nam pracownicy takim działaniem może być Employer Branding – zamiast zlokalizować ce determinuje chęć odejścia z firmy tworzymy często nieprawdziwe reklamy by przyciągać kolejnych. Jeśli „ludzie pracują słabo” to możemy wpaść na karanie ich i nagradzanie poprzez premie, ale nie diagnozować przyczyn tego stanu.  Niestety tego typu działania nie rozwiązują przyczyny problemu, a często nawet pogarszają stan wyjściowy.

Silosowa mentalność na spotkaniach – Czasem zarząd poprosi by każdy dyrektor przygotował rozwiązanie na problem / kryzys. I tak w odpowiedzi otrzymuje propozycje wynikające z lokalnego myślenia. Na przykładową rotację HR mówi szkolenia z komunikacji, magazyn więcej lepszych  pracowników rekrutować, sprzedaż dawać kary za słabą jakość bo klienci odejdą…

Inercja – Brak działania i zamiatanie problemów pod dywan zazwyczaj przyczynia się wyłącznie do ich nagromadzania.

Jednak to zrozumiałe, że kiedy dostajemy tak wiele pomysłów rozwiązań, a część z nich nie wymaga naszej uwagi to nie wgryzamy się w źródło problemu zabiegani innymi zadaniami.

Jak usuwamy problemy?
Warsztat zerowy

Jedynym sposobem by dokonać zmiany jest trafne odpowiedzenie na pytanie co należy zmienić? Dlatego podczas warsztatu będziemy nieustannie dążyć do zrozumienia pełnego obrazu systemu i łańcucha zdarzeń przyczyna – skutek. Finalnie dokopiemy się do źródła naszych problemów. Dowiemy się co musimy zmienić by usunąć cały niekorzystny łańcuch zdarzeń z naszej organizacji trwale i bezpiecznie.

Jak pomagamy zrozumieć i przełamywać problemy?

1.

Przygotowania

Ustalamy zakres systemu jaki będziemy badać.

2.

Warsztat

Tworzymy drzewo logicznych powiązań by zrozumieć istotę kluczowych problemów i dowiedzieć się co należy zmienić by usunąć je trwale z naszej organizacji.

3.

(opcjonalnie) Pomagamy przeprowadzić proces zmian 

Zdajemy sobie sprawę, że najwięcej projektów umiera w fazie implementacji. Nie zostawimy Cię więc z samymi wnioskami jeśli potrzebujesz wsparcia na  etapie zmiany.

Q & A
częste pytania

Nie. Jeśli jest taka potrzeba pomagamy w procesie zmiany organizacji w roli prowadzących projekty niezbędne do naprawy sytuacji.

Wynik to za mało. Liczy się efekt - implementacja.

To zależy od złożoności organizacji i niepożądanych skutków jakie chcemy zrozumieć i usunąć. Zazwyczaj między kilka godzin, a dwa dni warsztatowe.

Wszystko zależy od tego co będziemy analizować, do zagadnienia dobierzemy zespół. Czasem warsztat mogą poprzedzić wywiady z pracownikami lub inne działania przygotowawcze.

Ważne by podczas warsztatu mieć glos wielu stron i przyjrzeć się zagadnieniu głęboko.

Pracujemy dla fajnych marek

...i nam to wychodzi

Badanie Autentyczności przywództwa pozwoliło nam zaktualizować obraz tego jak widzą nas pracownicy.

Michał Śliwiński CEO ACO Domofony

Co zyskasz korzystając z redukcją rotacji?

Unikasz kosztownych pomyłek i walki ze skutkami

Nie będziesz już musiał wydawać środków na działania jakie nie przynoszą Ci trwałych korzyści i sprawiają, że walczysz ze skutkami zamiast usunąć przyczynę.

Szybciej, bezpieczniej i z mniejszym ryzykiem

Ustalanie przyczyny i zmiana systemu u źródła jest szybszą, skuteczniejszą i trwalszą metodą od innych podejść. Co istotne obniża nam ryzyko pojawienia się niepożądanych skutków.

Focus

Wiesz na czym się skupić by dokonać zmiany. Wyzwanie staje się prostsze i odzyskujesz jasność myślenia.

Wkrocz na drogę Flow Up

Chcesz zdiagnozować kulturę organizacyjną?

Kontakt bezpośredni

Telefon

Wiadomość

Podobne usługi

Badanie przyczyn rotacji i dobrostanu pracowników

Wzrost ilości wartościowych kandydatów z około 3 na rekrutację do około 20+, 32% wzrost mocy przerobowych firmy

Tajemniczy Pracownik

Anonimowe badanie jakościowe

Transformacja Kultury Organizacyjnej

Proces adaptacyjny

Projekty w budżecie i na czas

Zarządzanie projektami

Autentyczność Przywództwa

Badanie

Rozwiązywanie konfliktów w organizacji win – win

Narzędzie, warsztat

Diagnoza przyczyn powracających problemów oraz ich usuwanie

Mentoring współtwórcy turkusowej firmy Radosława Bartosika

Mentoring

Podobne prace

Usuniemy konkretne problemy firmowe wraz z ich przyczynami

Systemowa poprawa efektywności i zyskowności firmy, bez kosztownych inwestycji

Poprawa efektywności Marketingu i Sprzedaży