Na Founders Mind w zeszłym tygodniu Marek Kich z wsparciem Marek Wesołek (Satisfly) poruszył temat, który powinien dać do myślenia każdemu przywódcy: pozorne delegowanie .
To sytuacja, w której deklarujesz swoim pracownikom: „Masz autonomię!”, ale w rzeczywistości… finalnie i tak decydujesz Ty. Wtrącasz się, poprawiasz, kontrolujesz. Rezultat? Zamiast zbudować zaangażowanie i odpowiedzialność, tworzysz atmosferę braku zaufania i wszystko jest na Twojej głowie. Uczysz by nic się nie działo bez Ciebie.
Z naszych badań kultury organizacyjnej i obserwacji podczas projektów wynika, że to zjawisko często dotyka liderów, którzy:
1️⃣ Nie wyzbyli się lęków i mają trudność z zaufaniem. Potrzeba kontroli wynika z obaw przed błędami i utratą wpływu „Muszę wszystko pilnować”.
2️⃣ Są byłymi specjalistami. Nadal wierzą, że „nikt nie zrobi tego tak dobrze, jak ja” – czy to w programowaniu, sprzedaży, czy zarządzaniu projektami.
3️⃣ Nie znają narzędzi skutecznego delegowania. Chcą profesjonalizacji, ale nie mają wystarczających kompetencji, by delegować efektywnie.
4️⃣ Funkcjonują w spektrum „demonicznej trójcy”. Makiavelizm, psychopatia i narcyzm sprawiają, że kontrola i dominacja stają się dla nich codziennym narzędziem pracy.
💡 Czym to skutkuje?
Oczywiście firmy z mikrozarządzaniem wypadają bardzo źle w kwestii:
– doskonałości operacyjnej
– powtarzalności
– retencji kadry
– innowacyjności
– efektywności pracy
– zdolności do adaptacji przy wysokiej skłonności do stagnacji
– zyskowności i zdolności skalowania w chwili przekroczenia zdolności kontroli, centralizacji
👉 Jak temu zapobiec?
W 3 pierwszych przypadkach wymaga to głębokiej pracy długofalowej przywódcy w kilku wymiarach.
W przypadku 4 po około 14 latach realizacji projektów transformacji nie podejmujemy się już działań. Szansa na sukces jest zbyt niska i wymaga to zaistnienia unikalnych warunków w kulturze i klimacie organizacji.
Marek, Twoje wystąpienie było bez sprzedaży i pełne wartości dla statystycznych słuchaczy!
Proste trafiające przykłady 😉
Gratuluję świetnego doboru prelegenta Michał Bąk